Inicjatywa na rzecz dostępności

Napisy dla niesłyszących – kompedium wiedzy – warsztat online

Dobra wiadomość! Członek naszego zespołu Anna Sacha zorganizuje warsztaty on-line z napisów! Cieszymy się i oddajemy jej głos.

Wiele osób pyta mnie o zasady tworzenia napisów, wiele chciałoby dowiedzieć się coś więcej na ten temat. Czasem sami zauważacie błędnie opracowane napisy.

Co wtedy robić, jak się zachować?

Napisy dla niesłyszących to nie jest temat na jeden artykuł, ani nawet nie na dwa, raczej na 100.

Mam nadzieję przybliżyć Wam trochę ten temat, być może jakieś wywiady z ekspertami zostaną dla was także przygotowane.

Będzie też trochę publikacji, będzie trochę zadań do zrobienia, trochę zabawy i przede wszystkim wiedzy. Będę Wam zadawać pytania. Będę też otwarta na wszystkie propozycje i sugestie. Kurs będzie się pojawiał mniej więcej raz w tygodniu w odcinkach. Planuję zacząć od marca. Kurs będzie po części tutaj, po części na naszym fanpage na Facebook’u.

Po co nam ta wiedza? Wiedza ta, przyda się wszystkim, którzy korzystają z napisów dla niesłyszących. Dlaczego? Możemy wtedy napisy oceniać, dyskutować na ten temat, wysyłać zapytania do dystrybutorów, do operatorów telekomunikacyjnych, do telewizji.

Możemy też zwracać uwagę tym, którzy te napisy wykonują niewłaściwie, po to, aby każdy głuchy i słabosłyszący miał przyjemność i łatwość w odbiorze napisów.

I na koniec, dlaczego ja?

Nie zajmuje się robieniem napisów dla niesłyszących zawodowo, to raczej moja pasja. Zaczynałam opracowywać napisy dla niesłyszących od filmu Matt The Hammer Hamill. Oglądnełam go ok. 40 razy zanim zdecydowałam się przekazać napisy do osoby, która je poprawiła. Później robiłam napisy do krótkich programów, filmów edukacyjnych a także z zakresu rozwoju osobistego.

Jestem autorką kilku publikacji w tym zakresie, podaje je poniżej:

http://www.fdc.org.pl/gallery/Informacja-dla-wszystkich.pdf

http://www.fdc.org.pl/gallery/Kiedy-stosowa%C4%87-napisy-a-kiedy-j%C4%99zyk-migowy1.pdf

Polecam też gorąco publikację Moniki Szczygielskiej – http://www.widzialni.org/container/Dostepne-multimedia.pdf

Do zobaczenia na kursie

Anna Sacha

Napisy Plus na Facebooku